Ще падат ли цените на имотите

Световната финансова криза оказва все по-осезателно влияние върху българската икономика До къде и в каква степен, всеки иска да разбере, за да предприеме превантивни мерки и да се подготви за най-лошото.

А то не само чука на вратата ни.

"Сривът на индустриалното производство през август в сравнение с предходния месец е към 13,4%. Това са първите симптоми на влияние на финансовата криза върху българската икономика", призна Петър Димитров.

Но, министърът е оптимист. А за оптимистите, лошото не е чак толкова голяма работа и дори може да бъде използувано за добро.

"България дори може да спечели от кризата, тъй като банковата й система е стабилна и дава сигурност на инвеститорите, за разлика от други европейски страни", твърди министърът.

Сигурно е така...

Трудно може някой да не се съгласи, че стабилитетът на банките е гарантирал относителното спокойствие на пазара на имоти през последните месеци, когато цените на имотите в Европа и САЩ просто се сгромолясаха.

А какво е положението в България през последните 2 месеца може да се разбере от едно елементарно сравнение на средните цени за квадратен метър в София от офертите на www.imoti.net.

Диаграма с цените на имотите в София

Средни цени /в евро/ за апартаменти в:

1 стаен   2 стаен    3 стаен

Банишора - 1178      1122         1100
Мотописта - 1061      1480         1514
Център - 1684      1748         1897

Преди 2 месеца
Банишора - 1205      1125         1122
Мотописта - 1042      1388         1382
Център - 1660      1743         1852

Дори за неспециалистите е очевидна минималната промяна в цените на взетите съвсем произволно райони на столицата.

След известен застой се забелязва леко понижаване на средните цени на жилищата. Но, то е незначително и може да се приеме дори за временна пазарна корекция.

Някои специалисти не са склонни дори да приемат тези промени като съществени. Други са убедени, че те са следствие на непрекъснатото тиражиране в медиите на твърдения и прогнози за падане на цените на панелките. Например, като днешното съобщение за понижение на цените на панелните жилища в Перник.

Но, нека се има пред вид обстоятелството, че от панелка до панелка има разлика, така както и при всеки друг строеж. Да не се забравя, че всичко зависи от качеството на строителството от поддържането на сградата, от допълнителните инвестиции и от още и още много фактори.

За това, трябва много отговорно да се подхожда към даването на сериозен отговор на въпроса.

Да, доста по-трудно ще бъде, при такава световна финансова ситуация и в България да се отпускат кредити. Банките и другите финансови институции не само вдигнаха летвата на новите кредити, но и под лупа разглеждат кандидатите.

България, обаче може да се окаже рехабилитационен оазис за чуждестранните капиталовложения, които макар и да се очаква да намалеят, няма как обективно да секнат- страната ни е добра икономическа база на рекриация и относителен подем, който е в дисонанс със световната финансова криза. Това е едно чудесно обективно обстоятелство, за което много държави, сред които и най-мощните икономики, се молят.

В строителството и пазара на недвижимостите България изостава твърде чувствително в цените дори от съседите си, което все пак я прави, ако не толкова голям, както бе до преди месеци, то поне реално потенциален обект за влагане на "белите пари за черни дни" на инвеститорите от западна и източна посока.

Източник: imoti.net