Как да спечелим ако има имотна криза

Дори и по време на спад има печеливши и губещи, пише в. Таймс. Всъщност много от хората, натрупали богатството си от имоти, са се възползвали именно от такива периоди на спад.

И така, как да сме сигурни, че сме сред печелившите, а не сред губещите?

1. Наемайте, не купувайте

Ако сте продали на върха, вероятно се чувствате много доволен от себе си, като виждате цените да падат. Не се самозабравяйте обаче. Ако имате имот, който сте искали да продадете, направете го по-скоро. Средните цени на жилищата във Великобритания например са се понижили с 13 500 паунда, или 7,3% от пика на пазара миналата есен.

У нас все още не се забелязват подобни понижения, въпреки че според някои брокери цените на жилищните имоти вече достигат пределните си нива. За някои ваканционни имоти по морето или в планинските райони спадът пък вече е факт, тъй като голямото предлагане успява да отсее по-нискокачествените обекти.

На Острова обаче става дума за нещо повече от колебание в цените. Там са малко тези, които очакват скорошно повишение на пазара, а още по-малко са залагащите на внезапен скок. Затова съветът към британците е, ако са решили да сменят жилището си, по-добре да продадат и да живеят под наем известно време. "Ако сте закупили със собствени средства имота, който продавате, още по-добре – добавете и лихвата, която ще получите от банката" през времето, в което изчакват пазарът да се понижи допълнително.

2. Една класа по-нагоре

Много хора по принцип не са склонни да наемат жилище и предпочитат да имат собствено, въпреки че в краткосрочен план това може да не е най-изгодният вариант.

При все това сега във Великоритания е най-подходящият момент да смените жилището си с по-луксозно или голямо, пише изданието. Спад в цените от 10% означава, че допълнителните средства, които са ви необходими за по-скъп имот, са вече по-малко като абсолютна стойност.

Например ако продавате апартамент на стойност 260 хил. паунда, чиято цена е паднала с 10%, може би чувствате, че сте загубили 26 хил. паунда. За сметка на това, ако искате да се преместите в по-голям и луксозен апартамент за 520 хил. паунда, чиято цена също се е понижила с 10% до 468 хил., тогава вие на практика печелите тази разлика.

3. Разликите на пазара

Принципът тук не е толкова сложен. Жилищният пазар винаги е по-разнороден в сравнение с официалната статистика: цените в различните райони и на различните видове имоти се понижават различно.

Изданието дава пример с кризата във Великобритания от началото на 90-те години, когато за шотландците и купувачите от Северна Англия е било изгодно да купят в южните райони.

Този път не е толкова лесно, тъй като цените на много от пазарите достигнаха своя връх по едно и също време – между август и октомври миналата година, а също така започнаха да падат едновременно.

Разбира се, има и изключения. Например цените в Шотландия са се понижили едва с 2% от своя връх през есента, а тези в Северна Ирландия – с 20%.

Ако искате пък имот във вашия район, може да обмислите възможността да го смените с друг вид имот, тъй като нивата на понижение при отделните типове имоти може да са съвсем различни.

4. Дори и при затишие все пак сделки има

Смърт, дълг и развод – това са трите неща, които често държат пазара на имоти. Колкото и да е умрял пазарът, някои хора просто трябва да продадат, което може да означава добра сделка за други. Може да имате притеснения относно това да се възползвате от чуждото нещастие, но имайте предвид, че ако не сте вие, то ще го направи някой друг. Поддържайте връзки с брокери за да сте в крак с новите предложения. Освен това в трудни за пазара времена брокерите ще са много по-любезни с вас. Спадът на броя на сделките означава спад в обема на комисионите, а брокерите също имат да изплащат ипотеки.

Освен това в такива случаи можете да сте сигурни, че си имате работа с много по-мотивирани продавачи. Ако са обявили имота за продан, то това не е за да тестват почвата, а защото искат или трябва да продадат. Празният имот струва пари: някой плаща ипотека за него, а стойността му се понижава. Затова разберете колко отчаяно се нуждаят да продават и се пазарете агресивно.

Наред с това, със задълбочаването на кредитната криза, на пазара се забелязват все повече втори и ваканционни домове за продан. Популярни райони край морето, които в миналото много рядко се забелязваха на пазара, стават все по-достъпни (поне за някои).

Търговете за имоти също могат да бъдат подходящ източник за добри сделки, особено сега, когато продавачите стават по-реалистични за базовата цена.

5. Натиснете предприемачите

Особено при онези от тях, които са публични компании и виждат понижаващите се цени на акциите, сега може би е подходящ момент да закупите жилище ново строителство на достъпни цени. Преценете много добре проекта – все още има много място за спад в цените, съветва изданието.

Търсете проекти, които имат финансови проблеми. Може да звучи малко жестоко, но този модел работи.

Предприемачите получават финансирането си на траншове, като всеки от тях бива отпуснат след завършването и/или продажбата на даден брой жилища в проекта. Така че купувачите могат да използват този факт за собствена изгода, но не забравяйте, че изборът на правилния имот остава ключов. Правете покупки само ако те имат смисъл за вас.

6. "Кешовите" купувачи

Ако имате пари, е много по-лесно да направите още. Богатите от край време стават по-богати и това ще продължи и за в бъдеще. Ако сте "кешов" купувач вие сте в силна позиция и може да преговаряте агресивно почти за всеки имот. Също така уверете се, че имате правилния юридически консултант, който може да ви помогне да вземете решение бързо.

Както с всички инвестиции, и тук е в сила златното правило – това, което играе решаваща роля, е цената, на която купувате.

Източник: investor.bg